Előfordul, hogy olvasol valamit, beszélgetsz valakivel, rádiót hallgatsz az autóban, vagy részt veszel egy szakmai programon, ami ötletáradatot indít el a fejedben. Csak jönnek az ötletek megállíthatatlanul és már látod is magad előtt, hogy milyen tökéletessel határos módon fog ez mind megvalósulni, ezzel is ugrásszerű fejlődést hozva életedbe.
Eltelik néhány nap és több ötlet rendszeresen eszedbe jut, de nem tudsz foglalkozni vele és ez egyre jobban frusztrál téged. Minden jól megy, a nap végére többé-kevésbé megvalósítod, amit terveztél, mégis egyre inkább zavar a halogatás. Az ötleteid tovább nyomasztanak, mert az agyadnak mindegy, hogy ötlet vagy feladat: minden bejövő információt külön tételként kezel, és amíg el nem rendezed az összes tételt, addig azok keringenek a fejedben. Kergetőznek a náluk fontosabb és sürgősebb dolgokkal, hogy egy kicsit előbbre jussanak a sorban és ezt addig teszik, amíg döntéseket nem hozol róluk.
Mit tehetsz, ha sok az ötleted, de nincs időd foglalkozni velük?
Amikor megkérdezem, hogy mennyi az a sok és mit szeretnél velük csinálni, akkor kiderülhet, hogy nem tudjuk, hogy mennyi a sok és ebből mennyi a komolyabb meggondolásra érdemes. Ha ismerősek a fenti gondolatok, akkor a leggyorsabb tanács:
-Ha olyan ötleted van, amit akkor rögtön meg tudsz valósítani és tényleg jó, akkor tedd meg!
(PL:Tényleg milyen jó, fel is fogom hívni XY-t, rákeresek erre interneten…)
-Ha más is könnyen meg tudja helyetted csinálni, akkor delegáld!
-Az ötleteket minél előbb írd fel., ami azt jelenti, hogy elhalasztod, de megőrzöd.
Tehát, ha nem hívtad fel XY-t, akkor írd fel, hogy fel fogod hívni. Nyithatsz az ötleteidnek egy füzetet, a telefonodban egy listát, vagy kijelölhetsz egy területet az íróasztalod környékén, ahova post-it papírokon felragasztod, de akár a falra is írhatod őket. Kell nekik egy jó hely, az fix. Ne terheld az agyadat azzal, hogy a folyamatosan termelődő ötlet/feladat-csírákat tartogassa.
Használd a már ismert szabályt: minden bejövő tétellel kezdj valamit! Időnként adj időt magadnak, fuss végig a listádon és értékeld az ötleteket tetszőlegesen néhány szempont szerint: pl. szükséges-e, reális-e, illeszkedik-e a céljaidhoz, időszerű-e stb.
Hozzászólások lezárva.